Kurkuma je považovaná za jednu z najzdravších korenín na svete. História jej využívania siaha tísíce rokov do minulosti. Využívala sa na liečebné účely a ako súčasť prípravy jedál . Dnes moderná veda znovuobjavuje jej fantastický liečebný potenciál. Z kurkumy sa behom posledných rokov stala jedna z najviac skúmaných látok na svete.

VYUŽITIE V KUCHYNI 
Toto výrazne aromatizované a žlté korenie podoruje trávenie a vstrebávanie živín do tela, čo je veľmi dôležitý krok na ceste za zdravím. Predovšetkým v Indickej kuchyni má kurkuma svoje významné miesto.

KDE VŠADE JU MÔŽETE PRIDÁVAŤ?

  • do ryže
  • do zemiakov
  • do cestovín
  • do smoothie
  • do čaju
  • do šalátov
  • zmiešať s olivovým olejom
  • do vody spolu s citrónom alebo limetkou
  • do polievok
  • do omáčok

TIP na smoothie – Rozmixujte banán, 2 PL čučoriedok, 1čl medu, pohár vody alebo mandľového mlieka a 1 čl kokosového oleja – pridajte čajovú lyžičku kurkumy (prípadne ½ čl) a všetko spolu rozmixujte.

KURKUMA A ZDRAVIE 
Koreniny majú veľmi významný zdravotný účinok na telo, o čom pojednáva aj Journal Central Nervous System Agents in Medicinal Chemistry so slovami: “Koreniny sú využívané od dávnych čias, nie len na zvýraznenie chuti jedla a zlepšenie trávenia, ale aj na prevenciu a liečbu chorôb”. Tento vedecky založený žurnál ďalej uvádza, že koreniny majú protizápalový a antioxidačný účinok a dokonca zlepšujú činnosť mozgu.
Podobne sa vyjadril aj Indian Journal of Physiology and Pharmacology, ktorý popisuje pozitívny vplyv korenín na srdcovo-cievny systém, nervový systém a vyššie spomínané trávenie.

ČO UKAZUJE VÝSKUM KURKUMY?
Pomáha pri trávení
Zlepšuje kvalitu krvi
Prírodná protizápalová látka
Bojuje s bolesťou prírodnou cestou
Chráni telo pred rakovinou
Funguje v tele ako prírodné antibiotikum
Redukuje “zlý” cholesterol
Pomáha pri spaľovaní tuku a v boji s obezitou

James A. Duke, Phd: “Kurkuma je výkonnejšia v boji s chorobami, bolesťou a zápalmi ako celá rada liekov, samozrejme pôsobí bez negatívnych vedľajších účinkov”

KURKUMÍN
Pozornosť vedcov sa sústreďuje predovšetkým na polyfenol kurkumín, ktorý sfarbuje kurkumu do žlta. Tento polyfenol tvorí 2-5% celkovej suchej hmoty kurkumy.
Kurkumín, ktorý sa dostanete do vášho tela pravidelnou konzumáciou kurkumy pôsobí ako silný antioxidant, pôsobí protizápalovo, odstraňuje z tela ťažké kovy a má ochranné účinky na mozog.
Kurkumín tiež efektívne bojuje s nebezpečným oxidačným stresom a reaktívnymi formami kyslíka (voľnými radikálmi). Oxidačný stres a voľné radikály sú známe “urýchľovače” starnutia a príčiny poškodenia buniek, orgánov a chorôb. Tieto informácie priniesol College of Korean Medicine and Institute of Korean Medicine.
Kurkumín podľa vedcov taktiež zlepšuje pamäť a chráni mozog pred poškodením. To je len jeden z dôvodov, prečo by nemala kurkuma chýbať v strave aj u starších osôb.
Nuklear Faktor Kappa B je kľúčová signálna molekula, ktorej aktivita podporuje zápal a je spájaná s rozvojom tak závažnej choroby ako je rakovina. Vedci tiež objavili, že kurkumín potláča činnosť tejto molekuly a chráni telo pred rozvojom rakoviny a iných chorôb spojených so zápalom, ako sú kôrnatenie tepien, cukrovka alebo Alzheimer.
„Extrakt z kurkumy sa ukázal ako prírodná a efektívna alternatíva k liekom pri reumatoidnej artritíde (RA)“ – napísal pre zmenu uznávaný the Journal Phytotherapy Research. Keďže RA je veľmi úzko prepojená so zápalom, tak aj na tomto príklade môžeme vidieť jej značný protizápalový účinok, ktorý je často efektívnejší ako pri užívaní liekov na riešenie bolestivých a zápalových stavov.
Vedecké práce spájajú konzumáciu kurkumy aj s antibakteriálnou ochranou a protivírusovými účinkami. Dôležité je poznamenať, že čierny peper a lecitín zvyšujú vstrebateľnosť kurkumínu do tela.

EFEKTÍVNA PREVENCIA CUKROVKY
Každých 6 sekúnd zomrie človek na cukrovku, ktorá nabrala epidemický charakter a trápi stovky miliónov ľudí po celom svete. Na Slovensku štatistiky udávajú 400 000 cukrovkárov, ale reálne číslo sa odhaduje o 200 000 vyššie.
Pri cukrovke dochádza v vážnym komplikáciam, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života. Je obdivuhodné, že kurkuma pôsobila v testoch ako sto percentná prevencia cukrovky. Túto správu priniesol Diabetes Care (American Diabetes Association). Počas štúdie rozdelili 240 ľudí do dvoch skupín, prvá užívala kurkumín zatiaľ čo druhá dostavala placebo. Jednalo sa o randomized, double-blinded, placebo-controlled štúdiu. V skupine užívajúcej placebo sa rozvinula cukrovka u ľudí s predispozíciou k tejto chorobe u 16,4% absolventov. V skupine užívajúcej kurkumín nedošlo k rozvoju cukrovky ani u jedného absolventa. Áno, aj takáto je sila kurkumy.

ZHRNUTIE A ZÁVER
Kurkuma je po tisícročia využívané korenie so silným zdravotným vplyvom na telo človeka. Vedecká literaúta pojednáva až o 100 rôznych farmakologických účinkoch na telo. Kurkuma vám výborne dochutí jedlo, zlepší trávenie, podporí vstrebávanie živín a zároveň zlepší zdravotný stav. Pravidelnou konzumáciou kurkumy sa chránite pred chorobami, zlepšujete svoju imunitu, srdcovo-cievny systém a činnosť mozgu. Najvýznamnejšia aktívna látka v kurkume je kurkumín, polyfenol, ktorý sfarbuje kurkumu do žlta. Čierne korenie pomáha pri vstrebávaní kurkumínu do tela, preto je vhodné kombinovať tieto 2 koreniny.

Tieto skvelé informácie boli zhotovené v spolupráci s ​https://www.facebook.com/MK-MedScience-Sila-Pr%C3%ADrody-268167006679329/

Všetko s láskou.
​Zlatica.