Ahojte rozhodla som sa, že vám vypíšem a v skratke opíšem aké ingrediencie najviac používam, pretože vo vegánstve sa nachádzajú aj nie zdraviu prospešné ingrediencie ako napríklad biely cukor atď. Prosím berte nasledovné riadky len ako inšpiráciu. Nie som študent medicíny, ani lekár je to len čisto inšpirácia pre vás, ako môžete nahradiť klasické ingrediencie za tie zdraviu prospešné.

  • himalájska soľ

Vymenila som ju za klasickú soľ. Obsahuje mnoho prvkov ako aj železo, konkrétne jeho oxid. Himalájska soľ obsahuje takmer 84 látok, od horčíka, vápnika, cez fosfor, jód, selén či meď. Od iných solí ju odlišuje aj fakt, že vznikla vyschnutím pramora, je uložená v niekoľkometrovej hĺbke, čo ju chráni pred znečistením. Nespracováva sa chemicky.

  • kokosový cukor

Kokosový cukor sa nevyrába rafinovaním, ale vyrába sa tradičnou prírodnou metódou zbieraním z nektáru kokosových palmových kvetov. Jeho veľkou výhodou je, že má nižší glykemický index (len 35) v porovnaní s bežným cukrom. Pre porovnanie s hnedým cukrom – kokosový má 16-krát viac draslíka, 30-krát viac fosforu a desaťnásobok zinku. Okrem toho obsahuje 16 aminokyselín, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B6) a vitamín C. Je vhodný pre diabetikov a nezaťažuje pankreas. Obsahuje aj vlákninu, ktorá spomaľuje vstrebávanie glukózy, takže vás to nevystrelí do výšin energie, ale pekne step by step. Kokosový cukor je bohatý na minerály ako draslík, mangán, zinok, železo a vápnik.

  • ražné pečivo/ múka

Klasickú múku alebo špaldovú som vymenila za raž. Zrno raže obsahuje 12 percent bielkovín, 1,6 percenta tuku, dôležité vitamíny skupiny B, vitamín E. Z minerálov fosfor, fluór, horčík, draslík, železo. Najväčším pozitívom raže je, že veľmi blahodárne pôsobí na trávenie nakoľko obsahuje veľké množstvo vlákniny. Je známa tým, že udržiava hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nakoľko podporuje trávenie, tak pomocou vlákniny nám čistí črevá. Keďže má podporný učínok na celý tráviaci trakt, tak pomocou toho podporuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia proti tvorbe rakoviny. Raž blahodárne pôsobí na pečeň a ochraňuje ju..  Jej veľkou prednosťou je aj to, že dodáva telu potrebnú energiu a pomáha lepšie prijímať minerálne látky. Keďže pôsobí dobre na tráviaci trakt, tak nám zabezpečuje posilnenie látkovej premeny. Čo je najpodstatnejšie pre nás ženy, tak z raže sa nepriberá, tak ako zo pšenice. Ja na sebe hneď vidím, keď konzumujem pšenicu a myslím si, že to máme tak skoro všetky. Veď sa to aj tak hovorí, ako náhle vysadíš pečivo, hneď ide váha dole.

Toto sú tri najzákladnejšie ingrediencie, ktoré som ja vymenila v mojom stravovaní. Používam ich naozaj dlhodobo, nie je to otázkou trendu.

#prijimajadavaj

Zlatica.